Ženy a Muži – chudneme rovnako?

Už ste iste počuli, muži sú z Marsu, ženy z Venuše, ale sú takí rozdielni aj pokiaľ ide o chudnutie?

Ženy sa v minulosti viac zameriavali na chudnutie a štíhlosť, čo bolo spôsobené viac spoločenským tlakom ako zdravotnými obavami. Muži sa naopak venovali viac budovaniu svalov a užívaniu doplnkov, ktoré pomáhajú zväčšiť svalovú hmotu.

V súčasnosti, keď máme epidémiu obezity sa všetci viac zameriavajú na znižovanie tukovej hmoty a štíhlosť.

Určité rozdiely v chudnutí medzi pohlaviami však existujú.

  1. Z genetického hľadiska majú muži v dôsledku vyššej hladiny testosterónu tendenciu mať viac svalovej a menej tukovej hmoty ako ženy, preto musia zjesť viac kalórií ako ženy, ak si chcú udržať rovnakú hmotnosť. Svaly navyše spaľujú v pokoji viac kalórií ako tuk – približne 35 až 50 kalórií na kilogram svalov. Keď schudnete, približne polovicu toho čo stratíte, tvoria svaly. Je preto dôležité správne sa stravovať a počas chudnutia posilňovať, aby ste minimalizovali stratu svalov, ktorá začína byť výraznejšia už po tridsiatke. Ak chcú teda ženy chudnúť, potrebujú budovať svaly.
  2. Muži a ženy pred menopauzou majú hmotnosť rozloženú odlišne. Muži majú tendenciu priberať v oblasti brucha a majú postavu viac v tvare jablka, zatiaľ čo ženy pred menopauzou majú tendenciu priberať viac v oblasti bokov a menej v oblasti brucha.
  3. Ženy po menopauze priberajú viac v oblasti brucha v dôsledku hormonálnych zmien, napríklad straty estrogénu.
  4. Muži chudnú rýchlejšie, pravdepodobne to súvisí s hormónmi a nastavením zdravého telesného tuku u žien, pretože mozog vníma telesný tuk a snaží sa udržať ženy v zdravej forme pre reprodukciu. Ženy zvyknú byť zdravšie pri vyššom percente telesného tuku, a je práve z reprodukčných dôvodov.
  5. Muži si zvyčajne vyberajú viac mäsovú stravu, zatiaľ čo ženy sa zvyknú zamerať na zeleninu a ovocie.
  6. Ženy majú zvyčajne viac skúseností s diétami a čítaním o zdraví alebo vyhľadávaním rád, takže sú lepšie naladené a vzdelané v oblasti zdravého stravovania. Z historického hľadiska sa žena pri diéte prikláňala k zelenine a ovociu, pretože sa zameriavala na výživu a chudnutie, zatiaľ čo muž sa prikláňal k vysokoproteínovej strave a užíval doplnky stravy na budovanie svalovej hmoty.

 

V súčasnosti veľa žien aj mužov oceňujú výhody predovšetkým stredomorskej stravy, ktorá obsahuje veľa chudých bielkovín, vysokého obsahu zeleniny a nízkeho obsahu spracovaných cukrov.

Či už sme z Marsu alebo Venuše, skutočne dobrý individuálny plán chudnutia vychádza z poznania osobnosti človeka, jeho stravy, životného štýlu a na základe nich vieme nastaviť tú najlepšiu individuálnu cestu chudnutia.

 

Zdieľaj článok