Trpíte nespavosťou?

Trpíte nespavosťou? Poradíme vám, kedy siahnuť po Valériane a Melatoníne.

😵🛌🧸Nespavosť, neschopnosť zaspať postihuje aspoň raz v živote približne tretinu dospelých. Môže mať hlboký vplyv na vašu pohodu a každodenný život.

👉Ak trpíte nespavosťou alebo máte problémy so spánkom, pravdepodobne ste uvažovali o tom, že by ste vyskúšali nejaký liek na úľavu od týchto problémov. Mnohí siahajú práve po koreni Valeriány lekárskej🌿 alebo hormóne Melatonín🧬.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na každý zvlášť.

🌿Valeriána lekárska🌿

Ako rastlinný liek sa používa už stáročia. V starovekom Grécku a Ríme sa používal na zmiernenie nespavosti, nervozity, chvenia, bolesti hlavy a stresu.

Ako pôsobí koreň Valeriány lekárskej?

💡Vedci si myslia si, že Valeriána nenápadne zvyšuje hladinu chemickej látky známej ako kyselina gama-aminomaslová (GABA) v mozgu. GABA prispieva k upokojujúcemu účinku v tele. (1)

🌿Použitie a účinky na zdravie🌿(2)

– sedatívne pri nespavosti, nervovom napätí
– pozitívne účinky pri nervovej a psychickej únave😪
– pri neurózach a neurasténiách, srdcových neurózach
– reguluje činnosť svalového aparátu srdca
– rozširuje koronárne cievy🩸
– odstraňuje kŕče hladkého svalstva
– blahodárne účinkuje pri žalúdočných a črevných ťažkostiach
– znižuje krvný tlak🧚

🌿Valeriána lekárska môže tiež pomôcť zmierniť🌿

menštruačné a žalúdočné kŕče
bolesti svalov a kĺbov
depresie
bolesti hlavy

Koreň valeriány najlepšie účinkuje po pravidelnom užívaní počas dvoch alebo viacerých týždňov.
Práškový koreň valeriány je dostupný vo forme čaju, kvapiek, kapsúl alebo tabliet na cmúľanie.

👉Koreň valeriány lekárskej môže spôsobiť ospalosť. Po užití koreňa valeriány neveďte vozidlá ani neobsluhujte ťažké stroje. Najlepší čas na užívanie koreňa valeriány na spanie je tesne pred spaním.

🧬MELATONÍN hormón🧬

Často sa nazýva hormónom spánku, pretože jeho vysoká hladina vám môže pomôcť zaspať. Okrem prínosu pre spánok má tento hormón silné antioxidačné a protizápalové účinky. (3)

Melatonín je hormón, ktorý prirodzene vytvára vaša epifýza. Pomáha vám zaspať tým, že upokojuje vaše telo pred spaním.

🧬Ako Melatonín funguje?🧬

Melatonín funguje v súčinnosti s cirkadiánnym rytmom vášho tela. (4)

Zjednodušene povedané, cirkadiánny rytmus sú vnútorné hodiny vášho tela. Vďaka nemu viete, kedy je čas na: spať –  zobudiť – jesť

Melatonín tiež pomáha regulovať vašu telesnú teplotu, krvný tlak, hladinu glukózy v krvi, telesnú hmotnosť a hladiny niektorých hormónov. (5)(6)

Hladina melatonínu sa začne zvyšovať, keď sa vonku zotmie, čím vášmu telu signalizuje, že je čas spať. Ráno, keď je vonku svetlo, ich hladina klesá a podporuje tak bdelosť. (7)

Viaže sa napríklad na receptory vo vašom mozgu, aby znížil nervovú aktivitu. Môže tiež znížiť hladinu dopamínu, hormónu, ktorý vám pomáha zostať bdelým a podieľa sa na niektorých aspektoch denno-nočného cyklu vašich očí. (8)

Keďže melatonín pomáha telu pripraviť sa na spánok, ľudia, ktorí ho v noci nevytvárajú dostatok, môžu mať problémy so zaspávaním.

Nízku hladinu melatonínu v noci môže spôsobovať mnoho faktorov, napríklad konzumácia alkoholu, fajčenie, konzumácia kofeínu, práca na zmeny, starnutie, niektoré lieky a vystavenie príliš veľkému množstvu svetla v noci – vrátane modrého svetla.(9)(10)

Užívanie doplnku melatonínu môže pomôcť vyrovnať sa s nízkou hladinou a normalizovať vaše vnútorné hodiny.

Melatonín úzko spolupracuje s cirkadiánnym rytmom vášho tela a pomáha vám pripraviť sa na spánok. Hladina melatonínu sa zvyšuje v noci v reakcii na tmu a ráno klesá v reakcii na svetlo.

🧬Melatonín môže tiež🧬

pomôcť zmierniť príznaky oneskorenia
posilniť imunitu
bojovať proti zápalom

Zopár tipov na zaspávanie:

nádite si čas na oddych a viac relaxujte
použite masku na oči
konzumujte zdravé  jedlo
doprajte si teplý kúpeľ

Zdieľaj článok