Probiotiká & Chudnutie

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú pri ich konzumácii zdraviu prospešné účinky. Nachádzajú sa v doplnkoch stravy aj vo fermentovaných potravinách.

Vo vašom tráviacom systéme žijú stovky mikroorganizmov. Väčšina z nich sú priateľské baktérie, ktoré produkujú niekoľko dôležitých živín vrátane vitamínu K a niektorých vitamínov skupiny B.

Niektoré štúdie naznačujú, že probiotiká môžu zlepšiť nielen funkciu imunitného systému, ale aj pomôcť zbaviť sa brušného tuku a schudnúť. Črevné baktérie tak môžu ovplyvňovať telesnú hmotnosť.

V črevách existujú dve hlavné skupiny dobrých baktérií: bakteroidéty a firmikuty. Zdá sa, že telesná hmotnosť súvisí s rovnováhou týchto dvoch rodín baktérií. (1)(2)

Štúdie na ľuďoch aj na zvieratách zistili, že ľudia s normálnou hmotnosťou majú iné črevné baktérie ako ľudia s nadváhou alebo obezitou. (3) (4) (5)

Ľudia s obezitou majú tendenciu mať menej rozmanité črevné baktérie ako štíhli ľudia. Navyše ľudia s obezitou, ktorí majú menej rozmanité črevné baktérie, majú tendenciu priberať viac ako ľudia, ktorí majú rozmanitejšie črevné baktérie. (6)

Niektoré štúdie na zvieratách tiež ukazujú, že keď boli črevné baktérie myší s obezitou transplantované do čriev chudých myší, u chudých myší sa vyvinula obezita. (7)

Z týchto informácií nám vyplývy, že črevné baktérie môžu zohrávať významnú úlohu pri regulácii telesnej hmotnosti.

Ako probiotiká ovplyvňujú telesnú hmotnosť?

Metódy, ktorými probiotiká ovplyvňujú telesnú hmotnosť a brušný tuk, nie sú zatiaľ dobre známe.

Zdá sa, že probiotiká ovplyvňujú chuť do jedla a spotrebu energie prostredníctvom produkcie acetátu, propionátu a butyrátu, čo sú mastné kyseliny s krátkym reťazcom.(8)

  1. Predpokladá sa, že niektoré probiotiká môžu inhibovať vstrebávanie tukov zo stravy, čím sa zvyšuje množstvo tukov vylučovaných so stolicou. (9)

Inými slovami, spôsobujú, že vaše telo “zbiera” menej kalórií z potravín, ktoré konzumujete.

      2. Uvoľňovanie hormónov regulujúcich chuť do jedla:

  • probiotiká môžu pomáhať uvoľňovať hormóny znižujúce chuť do jedla
  • zvýšená hladina týchto hormónov môže pomôcť spaľovať kalórie a tuk (9)

     3. Zvýšenie hladiny bielkovín regulujúcich tvorbu tukov

  • probiotiká môžu zvýšiť hladinu bielkoviny angiopoetínu podobnej 4 (ANGPTL4). To môže viesť k zníženiu ukladania tukov.(10)

Presvedčivé dôkazy spájajú obezitu so zápalom v celom tele. Zlepšením zdravia črevnej sliznice môžu probiotiká znížiť systémový zápal a chrániť pred obezitou a inými chorobami. (11)

Na úplné pochopenie týchto mechanizmov je potrebný ďalší výskum.

Probiotiká môžu znížiť počet kalórií, ktoré prijímate z potravy. Ovplyvňujú aj hladiny hormónov a bielkovín súvisiacich s chuťou do jedla a ukladaním tukov, ako aj potenciálne znižujú zápal, ktorý môže byť príčinou obezity.

Probiotiká vám môžu pomôcť schudnúť a znížiť množstvo brušného tuku
Nedávny prehľad dobre navrhnutých štúdií o probiotikách a chudnutí u ľudí s nadváhou a obezitou naznačuje, že probiotiká vám môžu pomôcť schudnúť a znížiť percento telesného tuku. (12)

Medzi kmene probiotík, ktoré znižujú hmotnosť a množstvo brušného tuku, patria hlavne tie zo skupiny Lactobacillus a Bifidobacterium.

Zdroje fermentovaných potravín sú: jogurt, kefír, kyslá kapusta nepasterizovaná, Tempeh, Natto, Miso, kyslé uhorky, syry ako mozzarella a tvaroh.

Zdieľaj článok