Priberáte aj vy najviac v zime?

Prečo v zime najviac priberáme?

Priberanie v zime je v skutočnosti celkom bežné, zvyčajne spôsobené faktormi ako je nižšia fyzická aktivita a nadmerná konzumácia kalórií počas sviatkov.

Aj rôzne výskumy ukazujú, že hmotnosť má vo všeobecnosti tendenciu zvyšovať sa viac počas jesenných a zimných mesiacov. Telesná hmotnosť zvyčajne dosahuje najvyššiu hodnotu počas zimných mesiacov a počas zvyšku roka sa udržiava.(1)

Prečo je to tak?

Je za tým zvýšený príjem kalórií a aj fakt, že zimné obdobie je obdobím sviatkov, kedy sa organizuje množstvo rodinných a pracovných osláv.
Vo zvýšenej miere konzumujeme vysokokalorické jedlá a nápoje, ako sú rôzne koláčiky, sušienky, horúca čokoláda, alkoholické nápoje a iné.

Štúdia na Európanoch zistila, že u účastníkov, ktorí boli sledovaní z hľadiska prírastku hmotnosti počas sviatkov, došlo k zvýšeniu telesnej hmotnosti o 1,35 % počas vianočného obdobia. (2)

Malý prírastok hmotnosti ešte nie je žiadna katastrofa, avšak treba byť na pozore, pretože hmotnosť nadobudnutá počas sviatkov, sa zvyčajne nevyrovná počas zvyšku roka, čo znamená, že zimné priberanie môže prispieť k dlhodobému hromadeniu hmotnosti. (3)
Okrem zvýšeného príjmu kalórií počas sviatkov je mnoho ľudí práve počas zimných mesiacov menej aktívnych a zníži sa ich fyzická aktivita najviac z celého roka.

Pre celkové zdravie je vhodné udržiavať si zdravú, stabilnú hmotnosť počas celého roka, pretože cykly priberania a chudnutia – napríklad výrazné priberanie v zime a chudnutie v lete – môžu tiež zvýšiť riziko ochorení vrátane rizika cukrovky 2. typu. (4)

Zimné priberanie je teda bežné, ale dá sa zvládnuť zdravými spôsobmi, napríklad dodržiavaním racionálne vyváženej stravy a pravidelnou fyzickou aktivitou.

Tu je niekoľko spôsobov, ako si udržať zdravie počas zimy.

Celoročne dodržiavajte zdravý stravovací režim
Hlavná príčina nárastu hmotnosti v zime súvisí so zvýšenou spotrebou kalórií. Môže byť pre vás ťažké kontrolovať svoj kalorický príjem, najmä keď sa na sviatočných stretnutiach podávajú obľúbené jedlá, ako napríklad sladké dezerty.

Prejedanie sa počas jednej alebo dvoch sviatočných večerí nebude mať výrazný vplyv na vašu hmotnosť. Namiesto toho sa snažte byť pozornejší pri výbere potravín počas celého roka. Zamerajte sa na uprednostňovanie zdravých potravín a konzumáciu zdravých, vyvážených jedál vždy, keď je to možné.

Pri sviatočných večeri sa napríklad snažte naplniť svoj tanier výživnými jedlami, ako je ryby, šalát a zelenina. Obľúbené kalorické jedlá si doprajte, ale v malom množstve.

Namiesto toho, aby ste si robili starosti s priberania kvôli štedrovečernému menu, je lepšie zamerať sa na celoročné udržiavanie zdravého stravovacieho režimu, ktorý vám poskytne primerané množstvo kalórií, na udržanie vašej požadovanej hmotnosti.

Mnohí ľudia sú v zime menej aktívni ako v iných častiach roka, samozrejme to súvisí napríklad s kratšími dňami, chladnejším počasím. Pokúste sa zvýšiť vašu fyzickú aktivitu, aj keď len obyčajnými prechádzkami.

Zdravé spôsoby, ako schudnúť v zime

Ak ste počas zimy pribrali a chcete schudnúť, existujú zdravé spôsoby, ktoré nezahŕňajú prísne diéty ani intenzívne cvičenie. Nasledujúce tipy nie sú rýchle riešenia. Naopak, ide o úpravu stravy a životného štýlu, ktoré môžu časom viesť k postupnému úbytku hmotnosti a majú sa dodržiavať po celý život.

Jedzte prevažne celozrnné potraviny bohaté na živiny

Obmedzte pridaný cukor najmä v sladených

Nebuďte na seba príliš prísni: Obmedzovanie príjmu potravy vynechávaním jedál alebo príliš prísnymi diétami sa môže obrátiť proti vám a viesť k nadmernému príjmu kalórií.

Zamerajte sa na zlepšenie zdravia, nielen na chudnutie: Hoci na túžbe schudnúť nie je nič zlé, výskumy ukazujú, že ľudia, ktorých motivujú zdravotné dôvody, a nie fyzický vzhľad, bývajú úspešnejší pri dlhodobom udržiavaní hmotnosti. (5)

Zostaňte aktívni: Udržiavanie celoročnej aktivity vám pomôže udržať si zdravie a telesnú hmotnosť. Snažte sa, aby sa fyzická aktivita stala pravidelnou súčasťou vášho dňa tým, že budete chodiť na prechádzky, navštevovať posilňovňu alebo sa zúčastňovať na iných aktivitách, ktoré vás bavia.

Udržiavanie primeranej telesnej hmotnosti aj počas zimných mesiacov nemusí zahŕňať zložité diéty ani intenzívne cvičenie, preto to ani počas sviatkov s dodržaním rôznych diét nepreháňajte, sviatky sú tu predsa na to, aby sme si ich užili a vychutnali s našimi blízkymi.

Zdieľaj článok