Omega-3 kyseliny & Beauty

Väčšinou sa Omega 3 mastné kyseliny spomínajú pre ich nesporný benefit na zdravie, faktom je, že môžu byť prospešné aj pre naše vlasy a pokožku. Hoci výskumy sú obmedzené, zdá sa, že zvyšujú odolnosť pokožky voči spáleniu od slnka, znižujú výskyt akné a chránia pred suchou, červenou a svrbiacou pokožkou.

Tu sú 3 najväčšie výhody omega-3 pre vašu pokožku a vlasy:

  1. Chránia pred poškodením spôsobeným slnkom

Omega-3 môžu chrániť pred škodlivým slnečným ultrafialovým žiarením A (UVA) a ultrafialovým žiarením B (UVB).

Štúdie ukázali, že doplnenie kombinácie DHA a EPA – dvoch omega-3 s dlhým reťazcom – môže znížiť citlivosť pokožky na ultrafialové (UV) žiarenie. (1)

V jednej malej štúdii sa u účastníkov, ktorí 3 mesiace konzumovali 4 gramy EPA, zvýšila odolnosť voči spáleniu o 136 %, zatiaľ čo v skupine užívajúcej placebo sa nezaznamenali žiadne významné zmeny. (2)

  1. Znížujú výskyt akné

Strava bohatá na omega-3 môže pomôcť predchádzať akné alebo znížiť jeho závažnosť.

Ukázalo sa, že omega-3 znižujú zápal a nové dôkazy naznačujú, že akné môže byť primárne spôsobené zápalom. Preto môžu omega-3 nepriamo bojovať proti akné. (3)(4)

Doplnky stravy s obsahom omega-3, užívané buď samostatne, alebo v kombinácii s inými doplnkami, môžu pomôcť predchádzať akné alebo znížiť jeho závažnosť.

  1. Chránia pred suchou, červenou alebo svrbiacou pokožkou

Omega-3 môžu zvlhčovať pokožku a bojovať proti červenej, suchej alebo svrbivej pokožke spôsobenej kožnými ochoreniami, ako je atopická dermatitída a psoriáza.

Zdá sa totiž, že omega-3 zlepšujú funkciu kožnej bariéry, čím uzatvárajú vlhkosť a zabraňujú prenikaniu dráždivých látok. (5)(6)

Omega-3 majú vplyv na hydratáciu pokožky a chránia ju pred dráždivými látkami a kožnými ochoreniami, ako je atopická dermatitída a psoriáza. Na potvrdenie týchto účinkov sú však potrebné ďalšie štúdie.

Celkovo sú tieto zdravé tuky jednoduchým a hodnotným doplnkom vášho jedálnička, pretože prospievajú nielen vašim vlasom a pokožke, ale aj celkovému zdraviu.

Omega-3 sú zdravé tuky, ktoré sa nachádzajú v rybách, morských plodoch a rastlinných potravinách, ako sú vlašské orechy, ľanové semená, konopné semená a semená chia.

Zdieľaj článok