Olivový olej – pomôže schudnúť?

🔎Mnohé štúdie potvrdzujú zdravotné výhody stredomorskej stravy, ktorá znižuje riziko srdcových ochorení a mŕtvice. Výživové výhody tejto stravy pravdepodobne pochádzajú z rôznych zdrojov, kľúčovým faktorom sa zdá dostatočné používanie olivového oleja.

🧐Bez ohľadu na druh olivového oleja má olivový olej vysoký obsah mononenasýtených mastných kyselín a obsahuje približne 75 % jeho objemu. Ak tieto mononenasýtené tuky použijeme miesto nasýtených, pomáha nám to  znižovať “zlý” LDL cholesterol.

👉Zdravotné účinky olivového oleja sa pripisujú jeho antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam. Pozorovacie štúdie totiž preukázali súvislosť medzi nižším rizikom kardiovaskulárnych ochorení, niektorých druhov rakoviny a dokonca demencie u ľudí, ktorí konzumujú väčšie množstvo olivového oleja, ako u tých, ktorí ho používajú málo alebo vôbec.

Extra panenský olivový olej ponúka niečo navyše, čo bežný olivový olej nemá. Extra panenský olivový olej sa lisuje mechanicky zo zrelých olív a spracováva sa bez vysokých teplôt alebo chemických rozpúšťadiel. Tým sa chránia chemické látky v oleji nazývané fenoly. Na rozdiel od bežných, vysoko spracovaných olivových olejov sa tieto chemické látky strácajú. Malé laboratórne experimenty naznačujú, že vyššie koncentrácie fenolov môžu mať ďalšie antioxidačné účinky.

🎯Nezabúdajte, že olivový olej nie je jedinou zdravou zložkou stredomorskej stravy. Berte ho len ako jeden z aspektov stredomorského štýlu stravovania, ktorý zahŕňa veľa ovocia, zeleniny a orechov, celozrnné výrobky a obmedzené množstvo červeného mäsa. (1)

👉Olivový olej dokonca obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu podporovať chudnutie.
Novšie výskumy sa zhodujú v tom, že nenasýtené mastné kyseliny sú pravdepodobne prospešnejšie ako nasýtené tuky, pokiaľ ide o udržanie zdravej hmotnosti.(2)

V štúdiách na zvieratách sa tiež preukázalo, že strava bohatá na mononenasýtené tuky zabraňuje priberaniu na váhe a hromadeniu tuku. (3)
(4)

Rozhodne vám však neodporúčame teraz vo veľkom množstve začať „piť“ olivový olej, bude úplne postačujúce, keď vaše doterajšie tuky používané vo vašom jedálničku nahradíte práve extra panenským olivovým olejom, ktorý má práve spomínané pozitívne účinky na naše telo.

Zdieľaj článok