Pomôže vám Čertov pazúr?

Čertov pazúr, vedecky známy ako Harpagophytum procumbens, je rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky. Za svoj zlovestný názov vďačí plodom, ktoré majú niekoľko malých hákovitých výčnelkov.

Korene tejto rastliny sa tradične používajú na liečbu rôznych ochorení, ako sú horúčka, bolesť, artritída a tráviace ťažkosti.(1)

Čertov pazúr obsahuje najmä iridoidné glykozidy, skupinu zlúčenín, ktoré majú preukázateľné protizápalové účinky. (2)

Niektoré štúdie naznačujú, že iridoidné glykozidy môžu mať aj antioxidačné účinky. To znamená, že rastlina môže mať schopnosť odvracať bunky poškodzujúce účinky nestabilných molekúl nazývaných voľné radikály.(3)(4)

Z týchto dôvodov sa doplnky stravy s čertovým pazúrom skúmali ako potenciálny liek na zápalové ochorenia, ako je artritída a dna. Okrem toho sa zistilo, že znižuje bolesť a môže podporovať chudnutie.

Doplnky stravy s diabolským pazúrom nájdete vo forme koncentrovaných extraktov a kapsúl alebo rozomleté na jemný prášok. Používa sa aj ako prísada do rôznych bylinných čajov.

Môže zmierňovať zápal
Zápal je prirodzenou reakciou vášho tela na zranenie a infekciu. Keď sa porežete do prsta, udriete si koleno alebo dostanete chrípku, vaše telo reaguje aktiváciou imunitného systému.

Hoci je určitý zápal nevyhnutný na obranu tela pred poškodením, chronický zápal môže byť zdraviu škodlivý. Prebiehajúci výskum totiž spája chronický zápal so srdcovými ochoreniami, cukrovkou a poruchami mozgu.(5)(6)

Samozrejme, existujú aj ochorenia, ktoré sú priamo charakterizované zápalom, ako napríklad zápalové ochorenie čriev (IBD), artritída a dna.

Čertov pazúr bol navrhnutý ako potenciálny liek na zápalové stavy, pretože obsahuje rastlinné zlúčeniny nazývané iridoidné glykozidy, najmä harpagozid. V štúdiách na zvieratách harpagozid obmedzil zápalové reakcie.(7)

Napríklad štúdia na myšiach ukázala, že harpagozid významne potlačil pôsobenie cytokínov, čo sú molekuly v tele, o ktorých je známe, že podporujú zápal. (8)

Môže zlepšovať osteoartrózu
Osteoartritída je najčastejšou formou artritídy, vzniká vtedy, keď sa opotrebuje ochranný obal na koncoch kĺbových kostí – tzv. chrupavka. To spôsobuje trenie kostí o seba, čo vedie k opuchu, stuhnutosti a bolesti.

Sú potrebné kvalitnejšie štúdie, ale súčasný výskum naznačuje, že diabolský pazúr môže byť účinný pri znižovaní bolesti spojenej s osteoartrózou.

Napríklad jedna klinická štúdia, na ktorej sa zúčastnilo 122 ľudí s osteoartrózou kolena a bedrového kĺbu, naznačila, že 2 610 mg čertovho pazúra denne môže byť rovnako účinné pri znižovaní bolesti pri osteoartróze ako niektoré lieky bežne používaný na liečbu tohto ochorenia. (9)

Podobne dvojmesačná štúdia na 42 osobách s chronickou osteoartrózou ukázala, že denné užívanie diablovho pazúra v kombinácii s kurkumou a bromelaínom, ktoré majú tiež protizápalové účinky, znížilo bolesť v priemere o 46 %. (10)

Môže zmierniť príznaky dny
Dna je ďalšou bežnou formou artritídy, ktorá sa vyznačuje bolestivým opuchom a začervenaním kĺbov, zvyčajne prstov na nohách, členkov a kolien. (11)

Je spôsobená nahromadením kyseliny močovej v krvi, ktorá vzniká pri rozklade purínov – zlúčenín nachádzajúcich sa v niektorých potravinách. (12)

Na zníženie bolesti a opuchu spôsobených dnou sa zvyčajne používajú lieky, ako sú nesteroidné protizápalové lieky.

Niektorí výskumníci tiež naznačujú, že môže znižovať obsah kyseliny močovej, hoci vedecké dôkazy sú obmedzené. V jednej štúdii vysoké dávky čertovho pazúra znížili hladinu kyseliny močovej u myší. (13)(14)

Môže zmierniť bolesti chrbta
Bolesť spodnej časti chrbta je pre mnohých záťažou. V skutočnosti sa odhaduje, že 80 % dospelých ju niekedy zažíva

Popri protizápalových účinkoch vykazuje čertov pazúr potenciál ako liek proti bolesti, najmä pri bolestiach v dolnej časti chrbta. Vedci to pripisujú harpagozidu, aktívnej rastlinnej zlúčenine v čertovom pazúre.

V jednej štúdii sa ukázalo, že extrakt z harpagozidu je podobne účinný ako nesteroidný protizápalový liek (NSAID) Vioxx. Po 6 týždňoch sa bolesť dolnej časti chrbta u účastníkov znížila v priemere o 23 % v prípade harpagozidu a o 26 % v prípade NSAID. (15)

Môže podporovať chudnutie
Okrem zníženia bolesti a zápalu môže diabolský pazúr potláčať chuť do jedla tým, že pôsobí na hormón hladu Ghrelín. (16)

Ghrelín je vylučovaný žalúdkom. Jednou z jeho hlavných funkcií je signalizovať mozgu, že je čas jesť, a to zvýšením chuti do jedla. (17)

V štúdii na myšiach zvieratá, ktoré dostávali prášok z koreňa čertovho pazúra, zjedli v nasledujúcich štyroch hodinách výrazne menej jedla ako zvieratá, ktorým bolo podávané placebo. (18)

Hoci sú tieto výsledky úžasné, tieto účinky znižujúce chuť do jedla sa zatiaľ u ľudí neskúmali. Preto podstatné dôkazy na podporu používania čertovho pazúra na chudnutie v súčasnosti nie sú k dispozícii.

Zdieľaj článok