Chudnutie po 40-tke

S pribúdajúcim vekom sa vám bude chudnúť ťažšie. To je jednoducho fakt.

Ale čo ak máte viac ako 40 rokov a naozaj potrebujete zhodiť nejaké to kilo?

Dôvody, prečo je to také ťažké, sa môžu u jednotlivých ľudí líšiť.

Hlavným faktorom je:

  • znížený metabolizmus vo vyššom veku, ako aj zmeny hormónov najmä u žien v menopauze
  • životný štýl tiež zohráva svoju úlohu, keďže s pribúdajúcim vekom môžete byť viac vystresovaní a menej fyzicky schopní cvičiť tak, ako keď ste boli mladší
  • spánkový režim, ktorý súvisí tiež s priberaním na váhe

Ak teda chcete schudnúť  po 40-tke……

Prvým krokom k zníženiu hmotnosti môže byť zistenie, či existuje niečo, čo sa dá ľahko napraviť.

“Stalo sa niečo – zmena vo vzťahu alebo v práci? Ovplyvnilo to čas, kedy jete, ako a čo jete a s kým jete?“  Tieto zmeny v stravovaní z hľadiska výživy môžu ovplyvniť vašu hmotnosť.

Kým v dvadsiatke ste mohli zostať hore dlho do noci a nezaznamenali ste žiadne problémy s hmotnosťou, menej spánku po štyridsiatke – je väčší problém.

Ďalším krokom je kvalitná strava, lebo na tom, čo jete, veľmi záleží. Odborníci odporúčali jesť viac bielkovín, viac rastlín a menej nasýtených tukov.

Okolo 40. roku života začína Sarkopénia, úbytok svalového tkaniva, ktorý je prirodzenou súčasťou procesu starnutia. Až 40 % svalovej hmoty zmizne medzi 40. a 80. rokom života.

Tento proces prispieva k spomaleniu metabolizmu, pretože svaly spaľujú viac kalórií ako tuk.

Odporúča sa silový tréning na udržanie svalov ako alternatívu k behu namáhajúcemu kĺby.

Pomalé, ale stabilné chudnutie vyhráva.

Ľudia, ktorých hmotnosť na začiatku programu chudnutia kolíše, majú horšie dlhodobé výsledky v chudnutí. Ak teda za jeden týždeň schudnete štyri kilogramy, v ďalšom týždni opäť naberiete dva a v ďalšom týždni schudnete opäť jeden kg  a tak ďalej, budete na tom horšie ako ľudia, ktorí počas prvých šiestich mesiacov schudli každý týždeň jeden kilogram.

Hoci strata desiatich kilogramov v prvom týždni môže byť pre mnohých ľudí veľkou motiváciou, z dlhodobého hľadiska nemusí mať význam, ak vaša hmotnosť väčšinu času skáče ako pri jojo efekte.

Ak teda chcete schudnúť raz a navždy, choďte si svojou cestou postupného udržateľného chudnutia.

Samozrejme chápem, že tieto kroky nevedú k výsledkom, ktoré sú také sexy ako schudnúť 7 kíl za týždeň, ale práve postupné chudnutie je tá správna cesta k vašej dlhodobej spokojnosti so svojou postavou.

 

 

 

 

Zdieľaj článok