BCAA

Vrcholový športovci ako aj každodenní fitnes nadšenci často dopĺňajú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom BCAA (branched-chain amino acids), pretože práve BCAA pomáhajú budovať svaly, znižovať únavu pri tréningu a znižovať bolesť svalov po cvičení.

Môžete si vybrať buď kapsuly BCAA, alebo prášky, ktoré rozmiešate vo vode.

BCAA obsahujú tri esenciálne aminokyseliny: valín, leucín a izoleucín.

Bežné doplnky sú zvyčajne v pomer 2:1:1., avšak vhodnejšie sú BCAA v pomere 8:1:1, ktoré majú zvýšený pomer leucínu oproti ostatným aminokyselinám s rozvetveným reťazcom na 8:1:1.

Ako môžu doplnky BCAA pomôcť vášmu fitness režimu

Doplnky BCAA môžu podporiť váš cvičebný režim najmenej piatimi spôsobmi:

Zníženie únavy počas cvičenia. Vyššie hladiny BCAA pomáhajú obmedziť vstup tryptofánu do mozgu. Vaše telo využíva tryptofán na tvorbu serotonínu, ktorý môže prispievať k únave pri cvičení. (1)

Znižujú poškodenie a bolestivosť svalov. BCAA zmierňujú bolestivosť spôsobenú záťažou a zápalom spôsobeným cvičením. (2)

Podporujú budovanie svalov po cvičení. Diétne bielkoviny s obsahom BCAA stimulujú syntézu bielkovín vo svaloch a potláčajú odbúravanie svalových bielkovín. (3)

Poskytujú zdroj energie počas dlhotrvajúceho cvičenia. Keď sa glukóza – hlavný zdroj energie vašich svalov – zníži, BCAA môžu slúžiť ako zdroj energie. (4)

Podporujú imunitu. Namáhavé cvičenie môže mať za následok zníženie imunity, čo môže byť spôsobené poklesom aminokyseliny glutamínu, ktorá je palivom pre imunitné bunky. BCAA sa môžu vo svaloch premeniť na glutamín. (5)

Doplnky BCAA podporujú budovanie svalov, dodávajú energiu, podporujú imunitu, znižujú únavu pri cvičení a poškodenie svalov po cvičení.

Na základe dostupných dôkazov nie je isté, či je rozdiel v tom, či užívate BCAA pred alebo silovom cvičení.

Dôležité je získať adekvátnu dávku na základe vašej telesnej hmotnosti, ako aj pokračovať v ich užívaní dlhodobo, a to aj počas dní bez cvičenia.

Zdieľaj článok