Ako na pitný režim v lete

Máme tu leto v plno prúde a dostatočná hydratácia tela je nevyhnutnou podmienkou udržania si výbornej kondície aj počas týchto horúcich letných dní.

Ponúkame vám návod ako na to:

Počas dňa popíjajte vodu

Najlepšou a najčastejšou voľbou by mala byť čistá voda. Okrem toho, kvôli doplneniu minerálov možno siahnuť po minerálnych vodách, ovocných a zeleninových šťavách, čajoch.

Nečakajte, kým budete mať smäd! Pite vodu počas celého dňa, aby ste predišli dehydratácii alebo nadmernému vyčerpaniu.

Dávajte prednosť pramenitým vodám a minerálnym vodám s nižším stupňom mineralizácie.

Snažte sa vyhnúť limonádam a kolovým nápojom.

Vyberajte si džúsy bez cukru

Prírodný džús bez pridaného cukru nielenže poskytuje hydratáciu, ale má aj dôležité živiny, ktoré vás udržia v horúcom počasí aktívne a vyživené. Vitamín C je len jednou z nich.

Čaj teplý aj vychladený

Obsahuje látky, ktoré nás dokážu vo vyšších teplotách nakopnúť a pomôcť nám zvládnuť ich.

Jeho močopudné účinky pomáhajú dostávať teplo z tela rýchlejšie.

Ak si doprajete teplý čaj, pomáha vám to stimulovať mozog, ktorý lepšie vyhodnotí teplotu tela a reguluje ju.

Keďže je teplota čaju vyššia ako teplota nášho tela, zvyšuje produkciu potných žliaz – viac potu pomáha vylučovať z tela vodu a odpadové látky, čím sa ochladzujeme.

Aká teplota nápojov je teda v lete najvhodnejšia?

Keď už siahame po chladených nápojoch, dobrou voľbou sú len zľahka chladné nápoje, ešte lepšie však vlažné a pokojne i  mierne teplé. Ideálne však je, ak sa teplota vašich nápojov približuje izbovej teplote, môže sa však blížiť až k teplote tela.

Vyhnite sa alkoholu

Hoci ľadovo vychladený koktail – spolu s malým papierovým dáždnikom – môže na pláži vyzerať dobre, pre vaše telo nebude až takým osviežením. Alkohol vás totiž ešte viac dehydruje.

Ak si chcete predsa len pivko dopriať, skúste medzi jednotlivými alkoholickými nápojmi vypiť fľašu vody, aby ste zostali hydratovaní.

Zdieľaj článok