Ako na odvodnenie organizmu

Nadmerné zadržanie vody v tele dnes trápi veľké množstvo ľudí, väčšinou však tento problém najviac postihuje ženy a to práve kvôli hormonálnym výkyvom.

Lymfatický systém v tele človeka zaisťuje očistu, teda odvod odpadových látok, ako sú napríklad rôzne toxíny, zvyšky liekov, chemické látky, nadbytočné množstvo hormónov alebo rôzne baktérie. Správna cirkulácia lymfy je teda veľmi dôležitá nie len kvôli nášmu zdraviu, ale má za následok aj kozmetické defekty. Ak máte aj vy problém s nafúknutým bruchom, celulitídou či dokonca so znížením hmotnosti nájdete u nás zopár tipov ako na to.

 1. Konzumácia nezdravej stravy

Medzi najčastejšie príčiny zadržiavania vody v tele sa radí predovšetkým konzumácia nezdravej stravy s vysokým obsahom soli, bieleho cukru, múky, ale aj rôznych umelých dochucovadiel, hotových jedál, pokrmov s obsahom konzervantov alebo polotovarov.

 1. Pitný režim

Nedostatočný pitný režim môže byť príčinou zadržiavania vody v tele. Jedná sa o to, že organizmus musí prejsť na akýsi úsporný režim (je to podobné ako pri hladovaní) a začne si robiť zásoby vody aj vo chvíli, keď sa človek normálne napije. Alkohol je taktiež zodpovedný za takéto zadržiavanie vody v tele, preto sa mu radšej vyhnite.

 1. Nadváha a nedostatok pohybu

Tretím dôvodom zadržiavania vody je nadváha, obezita  a pridružené metabolické ochorenia ako je cukrovka 2.typu. V neposlednom rade je to nedostatok pohybu.

 1. Hormonálna nerovnováha

Ženy majú problémy so zadržiavaním vody hlavne v období hormonálnej nerovnováhy, ako je menštruácia, menopauza či tehotenstvo a dojčenie. Počas menopauzy je typické naberanie na váhe, zavodnenie, nočné potenie a návaly tepla.

 1. Poruchy lymfatického systému

Pokiaľ prietok lymfy je spomalený, alebo dôjde k jeho úplnému zastaveniu, tekutina sa začne v tele hromadiť. Následne môže dôjsť k tvorbe opuchov, kŕčom, nafúknutiu a objavuje sa celulitída. Čím dlhšie budete tento problém ignorovať, tým horšie sa neskôr lieči, pretože lymfa zatuhne a nemôže tak plniť svoju očistnú funkciu.

 1. Ochorenie

Zavodnenie organizmu spôsobujú aj mnohé ochorenia, konkrétne niektoré choroby pečenie, obličiek a srdca. V tomto prípade sa zavodnenie obvykle prejavuje v určitej oblasti.

Vo všeobecnosti sa zavodnenie tela prejavuje: opuchom končatín, problémom s chudnutím, celulitídou, nevysvetliteľným váhový prírastkom, nafúknutým bruchom, opuchnutými kĺbmi alebo prstami na rukách a nadmerným potením.

Veľmi často je signálom aj to, že človek zrazu priberie na hmotnosti v krátkom časovom horizonte, alebo sa pokúšate zhodiť nejaké to kilo, a vôbec sa mu nedarí.

Celulitída je typickým prejavom zavodnenia organizmu a trpia ňou dokonca mladé štíhle ženy, či muži.

Tu je niekoľko odporúčaní na odvodnenie organizmu:

 • Zníž množstvo soli a rafinovaného cukru v jedle
 • Nepoužívaj toľko korenia a dochucovadlá
 • Obmedz bielu múku a nahraď zdravšou alternatívou
 • Sladkosti, údeniny a tučné jedlá vylúč zo svojho jedálnička
 • Dodržuj pitný režim bez bubliniek a alkoholu
 • Doplň si draslík a horčík z potravy (banány, melón, avokádo, orechy, sušené ovocie)
 • Používaj bylinky ako je žihľava, praslička, breza, lipa …..
 • Zaraď viac pohybu do denného režimu

Zdieľaj článok