13 dôvodov prečo nechudnete

1. Nechudnete na váhe, ale strácate tuk

Bežne sa stáva, že sa vaša váha niekoľko dní (alebo týždňov) nehýbe. To však neznamená, že nestrácate tuk.
Môžete naberať svaly a zároveň strácať tuk, najmä ak ste nedávno začali cvičiť a jete vysokoproteínovú stravu.
Namiesto toho, aby ste sa spoliehali len na váhu, je lepšie raz za mesiac si zmerať obvod pása a telesný tuk.

2. Jedávate príliš veľa

Mnohí ľudia, ktorí majú problémy s chudnutím, jedia príliš veľa kalórií. Môže k tomu dôjsť z viacerých dôvodov:
Častokrát pomáha sledovanie príjmu potravy rôznymi formami, neodporúčame to však u ľudí s poruchami príjimu potravy.

Prejedanie sa
Pri záchvatovom jedení ide o rýchle zjedenie veľkého množstva jedla, často oveľa väčšieho, ako vaše telo potrebuje, dokonca aj keď sa prejedáte relatívne zdravými potravinami.

Príliš rýchle jedenie
Je bežné jesť rýchle jedlá, keď sa ponáhľame v našom rýchlom dennom tempe. Rozvážne stravovanie však môže byť jedným z najsilnejších nástrojov na chudnutie.

3. Nejete dostatok bielkovín

Bielkoviny sú dôležitou živinou pri chudnutí. Rôzne štúdie o diéte s vysokým obsahom bielkovín zistili, že môže pomôcť podporiť chudnutie a znížiť riziko srdcových ochorení.
Deje sa tak preto, lebo bielkoviny vám pomáhajú cítiť sa dlhšie sýty a pomáhajú zachovať váš pokojový energetický výdaj, čiastočne vďaka účinkom bielkovín na hormóny regulujúce chuť do jedla.1

4. Necvičíte dostatočne

Pravidelné cvičenie vám môže pomôcť schudnúť.
Samotné cvičenie je však pri podpore chudnutia menej účinné, ak sa nespojí so správnym stravovacím režimom.

5. Stále pijete cukor

Sladké nápoje sú výrazne tučnejšie položky v ponuke potravín. Váš mozog nekompenzuje ich kalórický príjem tým, že by ste zjedli menej iných potravín. Neplatí to len o najznámejších nealko nápojoch, ale taktiež o rôznych „zdravších“ nápojoch, ktoré sú tiež plné cukru. 2

6. Nespíte dobre

Dobrý spánok je jedným z najdôležitejších faktorov pre vaše fyzické a duševné zdravie a hmotnosť.
Zlý spánok je jedným z najväčších rizikových faktorov obezity. Štúdie ukazujú, že nedostatok spánku aj príliš veľa spánku sú spojené s obezitou.3/

7. Neobmedzujete sacharidy

Ak máte vyššiu hmotnosť, ktorú chcete zhodiť, alebo metabolické ochorenie, ako je cukrovka 2. typu alebo prediabetes, možno budete chcieť zvážiť nízkosacharidovú diétu. Túto diétu vám vieme pripraviť na mieru u nás v BAXLINE, presne podľa vaších individuánych potrieb.
Ukázalo sa, že zníženie sacharidov v strave pomáha pri chudnutí, hoci sa zdá, že tento účinok je výraznejší počas prvých 6-12 mesiacov ako dlhodobo.4

Ak sa vám nedarí schudnúť, zvážte možnosť vyskúšať nízkosacharidovú diétu. Mnohé štúdie ukazujú, že diéta s nízkym obsahom sacharidov môže byť účinnou stratégiou chudnutia, aspoň z krátkodobého hľadiska. Z dlhodobého hľadiska môže byť prospešnejšia vyvážená strava s celozrnnými potravinami.

8. Príliš často jete

Je mýtus, že každý by mal jesť veľa malých jedál denne, aby si zrýchlil metabolizmus a schudol.
Štúdie ukazujú, že frekvencia jedál má malý alebo žiadny vplyv na spaľovanie tukov alebo chudnutie. 5
Občerstvenie mimo hlavných jedál môže byť prospešné, ale závisí to od výberu zdravých potravín a od obmedzenia denného jedla na maximálne štyri až päť malých jedál.
Na druhej strane, jedna z účinných metód chudnutia nazývaná prerušovaný pôst zahŕňa zámerné a strategické obdobie bez jedla na dlhšie obdobie (15-24 hodín alebo viac).

9. Nepijete vodu

Pitie vody môže byť pre chudnutie prospešné, pretože hydratácia pomáha zrýchliť metabolizmus
Metaanalýza šiestich štúdií zistila priemerný úbytok hmotnosti o 5,15 % v dôsledku zvýšeného príjmu vody. Minimálne v jednej zo štúdií to súviselo s nahradením kalorických nápojov vodou.6
Z tohto dôvodu môže pomôcť vymeniť čo najväčšiu časť konzumácie tekutín za čistú vodu a vypiť pohár vody pred jedlom.

10. Pijete príliš veľa alkoholu

Pitie alkoholu môže negatívne ovplyvniť vašu chuť do jedla a spôsobiť, že budete mať väčší hlad.
Napriek tomu štúdie o alkohole a hmotnosti ukazujú zmiešané výsledky. V štúdii z roku 2019 sa zistilo, že intenzívnejšie pitie alkoholu sa zrejme spája s vyššou pravdepodobnosťou obezity u žien.
Dôkazy o alkohole a priberaní sú zmiešané. Alkoholické nápoje však majú vo všeobecnosti vysoký obsah kalórií. Ak pijete alkohol, liehoviny zmiešané s nápojmi s nulovou kalorickou hodnotou sú pravdepodobne najlepšou voľbou.

11. Máte zdravotný problém, ktorý vám sťažuje situáciu

Niektoré zdravotné ťažkosti môžu viesť k priberaniu na váhe a výrazne sťažujú chudnutie. Patrí medzi ne hypotyreóza a syndróm polycystických vaječníkov. 7

12. Máte tendenciu jesť príliš veľa spracovaných potravín

Majte na pamäti, že mnohé spracované potraviny označované ako “zdravé potraviny” nie sú v skutočnosti výživné. Nezabudnite si prečítať zloženie na obale a dajte si pozor na potraviny obsahujúce ďalšie sacharidy.

13. Vaše očakávania sú nereálne

Chudnutie je vo všeobecnosti pomalý proces. Mnohí ľudia stratia trpezlivosť skôr, ako dosiahnu svoje ciele.
Hoci je často možné spočiatku schudnúť rýchlo, len málo ľudí pokračuje v chudnutí viac ako 1 – 2 kg týždenne.
Ďalším problémom môžu byť nerealistické očakávania, čo je dosiahnuteľné pomocou stravy bohatej na živiny a cvičenia.
Pravdou je, že nie každý bude môcť vyzerať ako fitness model alebo kulturista, a to je v poriadku.
Ak ste už trochu schudli, ale zdá sa, že váha sa nechce ďalej pohnúť, možno presmerovanie pozornosti na prijatie svojho tela môže byť vaším ďalším cieľom.

NA ZÁVER
Očakávania ľudí môžu byť niekedy nereálne, pokiaľ ide o chudnutie. Majte na pamäti, že chudnutie si vyžaduje čas. Zamerajte sa na vypracovanie individuálneho plánu chudnutia a cieľa založeného na vašich potrebách.

Zdieľaj článok